Nesnelerin İnterneti Nedir? IoT Internet of Things

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz IoT nesnelerin interneti geleceğin en önemli teknolojilerinden biridir. Bu teknoloji sayesinde yakın gelecekte başta evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalar ve akıllı ev sistemleri internet üzerinden uzaktan yönetilebilir hale gelecek. Konuyu daha esprili bir dille anlatan videoyu aşağıdan izleyip daha ayrıntılı bir açıklama yapmaya devam edelim. 🙂

Videodan da duyduğunuz gibi evinizde buzdolabı, fırın, çamaşır makinası gibi beyaz eşyalarınız internete bağlanabilir ve böylece evde değilken bile çamaşırlarınızı yıkayabilir, eve gelmeden önce yemeğinizi pişirmeye başlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra evde istediğiniz prizi wifi akıllı prize dönüştürüp beyaz eşyanızın IoT özelliği olmasa bile çok ekonomik bir şekilde istediğiniz cihazınızı internete bağlayabilirsiniz.

Uslu Akıllı ev sistemi ürünlerinden bazılarını aşığıda görüyorsunuz:

Şu an kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar ve web siteleri IP adreslerine sahip ve bu ip adresleri şuan versiyon 4 kullanmakta. Nesnelerin interneti IoT yaygınlaştığında artık yeterli ip adresi olmayacak ve internet dünyası versiyon 6 IP sistemine (IPv6 )geçmiş olacak. Bunun yanı sıra wireless (wifi) haberleşmesini kullanan nesnelerin interneti daha hızlı ve güvenli olan ışığı bir haberleşme aracı olarak kullanan LiFi teknolojisine geçecek. (Bir sonraki yazımızda Li-Fi teknolojisi hakkında bilgi vereceğiz.)

Sonuç olarak IoT nesnelerin interneti diye bahsettiğimiz teknoloji sadece telefonlarımız değil beyaz eşyalarımız, ayakkabımız, prizlerimiz, ampüllerimiz, arabamız, evimiz, bahçe sulama sistemlerimizin akıllı olması yani internete bağlanıp uzaktan yönetilebilmesidir.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.