Akıllı Ev Nedir? – Smart Home

usluakilliev

Akıllı ev, bir evin yönetilebilir olduğu anlamına gelmektedir. Yani bir evdeki kapı kilidinin, lambaların, prizlerin, fırının,  çamaşır ve bulaşık makinesinin, perdelerin vb. uzaktan açılıp kapatılabilmesi veya internet üzerinden ayarlanabilmesi demektir.

Akıllı Evin Avantajları

İnternet kontrollü: Akıllı ev sistemlerinin olmazsa olmazlarından birisi internete bağlanabilir olmasıdır. Bir akıllı evin internete bağlı olması evin dünyanın her yerinden yönetilebilir olması anlamına gelmektedir. Örneğin Antalyaya tatile gittiğinizde evdeki ütüyü fişten çekip çekmediğinizi hatırlamıyorsanız bunu dert etmenize gerek kalmaz çünkü hemen akıllı ev telefon uygulamasına girerek ütünün bağlı olduğu prizin elektriğini kesebilirsiniz. Veya işe gitmeden önce fırına koyduğunuz yemeği eve gelmeden önce internet üzerinden fırına pişir komutu göndererek siz daha eve gelmeden yemeğinizi pişirmeye başlayabilirsiniz.

Zamanlanabilir: Akıllı telefon uygulamasından evdeki ve bahçedeki istediğiniz lambalar akşam 20:00 dan sonra açılacak ve evdeki perdeler kapanacak şekilde zamanlanabilir. Gündoğumu için ise sabah 06:00 da güneş aydınlandıktan sonra evdeki ve bahçedeki istediğiniz lambalar sönecek ve perdeler açılacak şekilde zamanlayıp bu işlemi hergün veya haftanın belirli günlerinde yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu zamanlama işlemi sadece lambalar için değil tüm elektrikli aletleriniz için yapılabilir.


Güvenlidir: Akıllı ev telefon uygulamasına bağlı olan kamera ile kapınızın önünde bir hareket algılandığında size anında bildirim gönderilir ve kamera görüntüsü telefonunuza aktarılır. Siz evde yokken çocuğunuz okuldan geldiğinde kapı anahtarı olmasa dahi siz telefonunuzdan akıllı kapı kilidinizi şifresini girerek açarsınız ve çocuğunuz eve girebilir. Siz evde yokken çocuğunuzun güvenliği için fırının elektriğini ve doğalgazını keserek çocuğunuz için güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz.

Tasarrufludur: Akıllı ev sistemleri size ne kadar enerji tükettiğinizi grafik halinde gösterir böylelikle enerji tüketiminizi planlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz beyaz eşya ve lambaları zamanlayarak gereksiz kullanımların önüne geçebilirsiniz. Akıllı bahçe sulama sisteminizi buharlaşmanın az olduğu akşam saatlerine ayarlayarak bahçenizdeki ağaçları ve çiçekleri daha ekonomik sulaya bilirsiniz.