PLC Çıkış Belleği

Giriş sinyallerinin program ile işlenme sonuçları çıkış belleğine gönderilir. Bu çıkış belleğinde ilgili çıkışlar Set-Reset edilerek kontaktörler, sinyal lambaları, selenoid vanalar vb. gibi anahtarlanabilir elemanların lojik durumları belirlenir.

Siemens, omron, mitsubishi, rockwell, delta ve diğer PLC markaları dijital veya analog giriş çıkış kartları için mühendislik desteği almak için iletişim sayfasından Uslu smart otomasyon firmamıza ulaşabilirsiniz.

PLC çıkış devrelerinde ya röle yada transistör (genelde mosfet) teknolojisi kullanılır. Röleli çıkışlar 250 VAC yada 24 VDC olarak üretilirler. Maksimum çıkış akımı 250 VAC çıkışlar için 2 A, 24 VDC çıkışlar için ise 0,5 A değerindedir.

CPU modüllerinin algoritmayı işlemesi sonucunda oluşan lojik çıktılar elektrik sinyallerine dönüştürülmek üzere çıkış kartlarına iletilir. Analog çıkış ve Dijital Çıkış olmak üzere iki temel çeşitte çıkış modülü bulunmaktadır. Bazı PLC markalarının motor sürmek, aktüatör sürmek ve diğer işlemler için özelleştirilmiş çıkış modülleri de bulunmaktadır.

PLC çıkışları ile yüksek güçte bir makine veya cihaz kontrol edilecekse genelde çıkışa röle koyulur. Çok daha yüksek güçte bir motor veya makine kontrol edilecekse kontaktör bırakılması gerekmektedir. Devasa sistemler kontrol edilecekse motor kontrol rölesi, frekans konverter gibi çok güçlü ara cihazlar bırakılabilmektedir.