PLC Programının Yürütülmesi

PLC programının yürütülmesi belirli işlemlerin periyodik olarak sürekli tekrarı ile gerçekleşmektedir. Periyodik işlemlere tarama süresi veya çevrim süresi veya döngü süresi adı verilmektedir. Tarama süresi modeller arasında farklılık gösterse de ortalama olarak 0.1ms – 20ms arasındadır.


PLC yürütülme basamakları şu şekilde sıralanabilir:

 Giriş sinyalleri giriş birimi tarafından okunur, bu bilgiler bir sonraki çevrime kadar değişmeyecektir.
 Program belleğindeki komutlar program sırasına göre yürütülür.
 Program blokları PLC işlemcisi tarafından denetlenerek doğruluğu kontrol edilir. Bir sorun olmaması durumunda bilgiler çıkış birimlerine aktarılır.
 Çıkış birimlerine gelen bilgiler saha elemanlarını sürmek için kontaktör, röle gibi elemanlara iletilir.

PLC

PLC markasına, modeline ve PLC içerisindeki programın büyüklüğüne karmaşıklığına ve son olarak PLC nin sahadan okuduğu sinyaller haberleşme protokolü ile geliyorsa ilgili ağda oluşacak yoğunluğa göre PLC tarama süresi değişmektedir.


Böylece bir çevrim tamamlanmış olur ve ikinci çevrime geçilir. PLC’ ye STOP komutu gelene kadar çevrim işlemi devam etmektedir. Bu çevrimin 20ms gibi kısa bir zamanda olması, PLC sisteminin mekanik sistemlere göre avantajını ortaya koymaktadır.

Otomasyon projelerinizde teknik destek ve mühendislik hizmeti almak için iletişim sayfasından Uslu Smart Otomasyon ekibimize ulaşabilirsiniz. PLC, Scada, Rtu, HMI, DCS, MTU gibi otomasyon cihazları için teknik destek ve teklif alabilirsiniz.