RTU Nedir? Remote Terminal Unit

RTU ( Remote Terminal Unit), Türkçe kelime anlamı ile “Uzak Uç birimi” olarak adlandırılır. SCADA ile izlenen ve kontrol edilen tesislere veya ekipmanlara bağlı saha araçları SCADA işlevlerini gerçekleştirmek için uzak istasyonlara bağlanmıştır. Ayrıca uzak istasyonlar ekipmanlardan verileri toplayarak merkez SCADA sistemine göndermektedir.

RTU SCADA sisteminde, bulunduğu merkezin sistem değişkenlerine ilişkin bilgileri toplayan, depolayan gerektiğinde bu bilgileri kontrol merkezine belirli bir iletişim ortamı yolu ile gönderen, kontrol merkezinden gelen komutları uygulayan birimdir. Tipik bir RTU’nun olası giriş ve çıkışları gösterilmiştir.

İki temel tipte RTU bulunur. Birincisi kompakt olan sadece ölçüm yapabilen, her türlü işlemi merkeze ileten ve merkezden gelen basit komutları yerine getiren yapıdır. Karar verme yetkileri yoktur. Bunun dışında gerçekleştirilecek olan tüm işlevleri merkez yerine getirecektir. Bu tür RTU’lar ile oluşturulan sistemlerde bütün yük merkez bilgisayar üzerindedir. Merkez bilgisayar sürekli olarak RTU’ları tarayarak ölçüm değerlerini alır ve alarm durumu olup olmadığını sınar. Eğer alarm varsa gerekli müdahaleyi gerçekleştirecek komutu RTU’ya gönderir İkinci tipte ise ayrı bir CPU modülü olan ve başka modüllerinde eklenebildiği genişleme yuvası olan RTU’lardır. Bunlar merkez bilgisayarın işlem yükünün bir kısmını üzerlerine alarak sistem verimliliğini ve performansını artırırlar. Bunun dışında sistem içerisinde aykırı durumları sınayarak alarm uyarısını üretip ve kendi başlarına karar vererek anında müdahale edebilirler. İstenilen şekilde programlanabilip denetledikleri cihazların kullanıcı gereksinimlerini karşılayacak şekilde çalışmasını sağlarlar İşlemleri yürütürken ayrıca sistemin genel işleyişi hakkında merkezin durumları izlemesini sağlarlar.

Sonuç olarak, modern RTU’lar ve PLC’ler arasında çok fazla fark yoktur. Sürekli değişen teknolojiler, sektörü dengelemek için dikkate değer bir iş çıkarıyor.

PLC, DCS, RTU ve diğer otomasyon projelerinizin gerçekleştirilmesi, bakımı ve arıza çözümü için Uslu Smart Otomasyon firmamızdan mühendislik hizmeti alabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfasından bize ulaşınız.