Smart Light – Akıllı Aydınlatma Nedir?

Ampuller ve fişlerden ışık anahtarlarına ve duvar panellerine kadar akıllı ışıklar, popüler bir akıllı ev giriş noktasıdır. Ve piyasadaki pek çok yeni seçenekle — çok pahalı olmayan akıllı LED’ler de dahil — tüm evinizi bu şeylerle doldurmaya cezbedebilirsiniz.

Evde olmadığınızda evdeymişsiniz gibi görünmesine yardımcı olan otomatik tatil modu aydınlatması, renk değiştiren ampullerin eğlenceli yeniliği ve Siz yatarken çocuklarınızın açık bıraktığı tüm ışıkları tek bir sesli komutla kapatmanın rahatlığı.

Ancak bu alışveriş sepetini doldurmadan önce, akıllı eviniz için en iyi ampulleri ve anahtarları aldığınızdan emin olmak için akıllı aydınlatmanın içini ve dışını anlamak isteyeceksiniz. Bu amaçla, satın almadan önce bilmek isteyeceğiniz şeylerin bir özetini burada bulabilirsiniz.


Bir platform seçmek isteyeceksiniz
Akıllı ışıklar satın almadan önce düşünmeye değer ilk soru: Onları kontrol etmek için hangi platformu kullanmak istiyorsunuz? Çoğu seçenek, ışıkları bir arada gruplamanıza ve belirli zamanlarda açılıp kapanmaları için programlamanıza izin veren kendi kontrol uygulamalarını sunar – ancak ışıklarınızdan daha fazlasını akıllı hale getirmek için oldukça iyi bir şansınız var. Durum buysa, sonunda kullanabileceğiniz tüm farklı cihazları idare edebilecek daha geniş bir akıllı ev platformu düşünmek isteyeceksiniz.

Akıllı ışıkları sesli asistanlarla eşleştirmek, bunu yapmanın en popüler yollarından biridir. Google Asistan, Apple’ın Siri’si veya Amazon’un Alexa’sı olsun, her biri yetenekli bir bağlantılı ev kontrol noktası oluşturur, özellikle de evinizin ortasına bir akıllı hoparlör veya akıllı ekran yerleştirmeye istekliyseniz. Bunlardan birine sahipseniz, seçtiğiniz yardımcınızın kontrol edebileceği ışıkları eklemek neredeyse hiç akıllıca olmaz ve bunları kameralar, termostatlar ve akıllı güvenlik sistemleri gibi şeylerle birlikte kullanabilirsiniz.

Akıllı ışıklar, sinyallerini göndermek ve almak için kablosuz iletimleri kullanır ve farklı ampuller işi halletmek için farklı yöntemler kullanır. Bazıları, yönlendiricinize doğrudan bağlanmak için yerleşik Wi-Fi radyoları kullanır; bu, internet bağlantınız olan her yerde onları uzaktan kontrol etmenize olanak tanır. Diğerleri, 20 metrecivarında olduğunuzda doğrudan telefonunuza bağlanmak için Bluetooth radyolarını kullanır. Bunun gibi ampulleri daha uzaktan kontrol etmek için, sinyallerini yönlendiricinize ve bulut aracılığıyla size iletmek için bir Wi-Fi hub’ına ihtiyacınız olacak.

Bir de akıllı ev aletleriniz için yerel bir kablosuz ağ olarak düşünebileceğiniz Zigbee var. Birçok akıllı aydınlatma ürünü, sinyallerini göndermek için Zigbee’yi kullanır – öyleyse, bu sinyalleri ev ağınız için çevirmek için yönlendiricinize takılı bir Zigbee hub’ına ihtiyacınız olacaktır. Çoğu Zigbee ampulü, bir hub’ın kendi versiyonunu sunar ve bunları kurmak tipik olarak hiç karmaşık değildir, ancak denkleme biraz fazladan masraf ekler.

Bütün bunlar, işler kolaylaşıyor. En dikkate değer Zigbee markası Philips Hue, kısa süre önce ürünlerine ikincil Bluetooth radyoları yerleştirmeye başladı; bu, temel kontroller için hub’ı atlamanıza ve doğrudan telefonunuzla bağlantı kurmanıza olanak tanır. Ayrıca, bir Zigbee merkezi olarak ikiye katlanan bir dizi akıllı ev aygıtı da bulacaksınız – en önemlisi Amazon Echo Plus ve ikinci nesil Amazon Echo Show. Her ikisi de bu Zigbee akıllı ampul sinyallerini Wi-Fi yönlendiricinizin anlayabileceği bir şeye çevirebilir.