PLC Haberleşme Modülleri

PLC’lerin uzak giriş çıkış modülleri RIO, veya başka marka cihazlardan veri okuması için haberleşme modülleri kullanmak gerekmektedir. Haberleşme modülü kullanılmadığı zaman hem karşı tarafta bir input, output modülü kullanmak gerekebilmekte hem de her sinyal için ayrı kablo çekileceği için aşırı bir işçilik ve malzeme israfı olacaktır. Tek bir data kablosu üzerinden on binlerce sinyali iletmek mümkün olduğu için bir çok veriyi okurken haberleşme modülü kullanmak en mantıklısıdır. Otomasyon piyasasında haberleşme modülleri genelde haberleşme protokolüne ve markaya göre değişkenlik göstermektedir.

Modbus RTU, Modbus TCP, Controlnet, devicenet, ethernet, ethercat, canbus gibi protokeller piyasada sıkça kullanılmaktadır.

Profibus, Profinet, RS232, RS485 ve GPRS gibi iletişim modülleri, PLC’ler veya diğer cihazlarla iletişim kurmak için kullanılır. S7-1200 model PLC’lerin bilgisayar ile haberleşmesi için Profinet bağlantı kablosu kullanılır. Profinet kablosu gürültüden etkilenmeyen özelliğe sahiptir ve saniyede 10/100 Mbit’e kadar veri aktarımını
desteklemektedir.

plc haberleşme kartları

Otomasyon projelerinizde teknik destek ve mühendislik hizmeti almak için iletişim sayfasından Uslu Smart Otomasyon ekibimize ulaşabilirsiniz. PLC, Scada, Rtu, HMI, DCS, MTU, Sensör, Transmitter, transdüser, enerji analizörü gibi otomasyon cihazları için teknik destek ve teklif alabilirsiniz.