PLC Kontrol

PLC, girişlerinden aldığı bilgileri, üzerine yazılan programa göre işleyip, sonuç olarak çıkışından iş elemanlarına aktaran mikroişlemci tabanlı bir endüstriyel cihazdır. PLC’ler programlarına göre girişlerinden okudukları analog veya dijital bilgileri; lojik, sıralama, sayma, karşılaştırma, matematiksel işlemlere tabii tutma gibi fonksiyonları gerçekleyebilirler.


Otomasyon Sistemi, bünyesinde kontrol elemanları bulunduran daha önce insanlar tarafından yapılan fakat günümüzde daha az insan gücüne ihtiyaç duyulan seri
üretimde yapılması gereken işlem basamaklarının otomatik olarak yapılmasını sağlayan elamanlardan oluşan bir yapıdır ve genellikle bünyelerinde PLC’leri ve robotları barındırırlar.

plc kontrol


PLC’ler bağlı oldukları sistemlerde butondan dijital bilgiyi okuyabildikleri gibi, sensörlerin yardımıyla sıcaklık, nem, basınç, seviye, mesafe, pH gibi birçok analog
bilgiyi okuyabilirler. Buna karşılık çıkışlarına bağlanan röle, kontaktör, valf gibi on-off ve oransal kumanda edilebilen devre elemanlarını kontrol edebilirler.

Otomasyon projelerinizde teknik destek ve mühendislik hizmeti almak için iletişim sayfasından Uslu Smart Otomasyon ekibimize ulaşabilirsiniz. PLC, Scada, Rtu, HMI, DCS, MTU, Sensör, Transmitter, transdüser, enerji analizörü gibi otomasyon cihazları için teknik destek ve teklif alabilirsiniz.