PLC Nedir? PLC Alternatifi Ucuz Sistemler

Kelime anlamı olarak PLC programlanabilir lojik kontrolör demektir. Elektronik teknolojisinin çok gelişmediği dönemlerde ortaya çıkan PLC sistemleri fabrikaların kontrolünü kolaylaştırmıştır. Otomasyon projeleri tasarım ve bakım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

PLC ler elektronik kartlardan oluşan cihazlardır. Genelde bilgisayar yardımıyla içersine bir program atılır. Bu program sayesinde fabrika veya endüstriyel sistemlerin kontrol edilmesi sağlanır.

PLC lerde genelde bir CPU denilen bir kısım bulunur. Sistemi kontrol edecek algoritmalar bu CPU içerisine yüklenir. Bunun haricinde genelde dijital input, dijital output, analog input analog output kartları bulunur.

Dijital giriş çıkış kartları 24volt ile çalışırken analog giriş çıkış kartları 4-20ma, 0-20ma, 0-10volt gibi değerlerde çalışmaktadır. Bazı özel cihazlar ve sensörler için farklı tipte kartlar, modüller bulunabilir. Örneğin vana pozisyonunu kontrol eden pozisyoner kartı veya sıcaklık sensörleri için pt100 okuyan kartlar olabilir.

Plc sistemleri endüstriyel tesislerde sıkça kullanılmaktadır. Her türlü fabrikada kullanıldığı gibi bina otomasyonunda da kullanılabilir. Plc sistemleri gğn geçtikçe daha ucuz ve esnek olmaktadır. Bu sayede küçük çaplı projelerde dahi plcler kullanılabilir.

Kontaktör, röle gibi yardımcı ekipmanlarla birlikte kullanılabilir. Isıya, neme, darbeye ve 24 saat çalışmaya dayanacak şekilde üretilmektedirler. Endüstriyel tesisler tozlu ortam olabilmektedir bu yüzden plclerin toza karşıda dayanıklı olması gerekir. Genelde iyi bir IP koruma sınıfına sahiptirler.

Plcleri programlamak için genelde ladder, stl, fonksiyon blokları gibi algortima oluşturma yapıları kullanılır. Bazı plcler c# veya farklı bir yazılım dili ile de programlanabilmektedir. Dünyada en sık kullanılan yapı ladder yapısıdır. Elektrikçilerin anlayacağı kontak ve röle yapısında olan ladder yapısı hem basit hem etkili bir algoritma oluşturma yöntemidir.

Plcler ne kadar ucuzlasa da bazı yerlerde tek veya sadece birkaç cihazı uzaktan çalıştırmak gerekebilir. Böyle durumlarda akıllı priz veya akıllı röle gibi daha ucuz çözümler önerilir. www.uslusmart.com sitemizden akıllı cihazları inceleyebilirsiniz. SICAklık ve nem sensörü özelliği olan akıllı ev cihazları ile plc lerin yaptığı işleri yaptırabilirsiniz. Akıllı ev sistemleri plc alternatifi ucuz sistemlerdir.

Plcler veya otomasyon cihazları hakkında güzel bilgilerin yer aldığı blog yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. ???? Akıllı ev sistemleri ile ilgili teknik bilgi için bize danışabilirsiniz.