RGB Led Ampul Nedir?

RGB İngilizce red (kırmızı), green (yeşil), blue (mavi) kelimelerinin kısaltılmış halidir. Kısaca RGB demek kırmızı yeşil ve mavi olabilen demektir. RGB led ampül ise ara renkler de dahil olmak üzere rengi değişebilen ampüllerdir.

RGB led ampüller içerisindeki elektronik devre kartı sayesinde led chiplerine uygulanan gerilimi değiştirerek ışığın rengini değiştirmektedir. Kırmızı, yeşil mavi gibi ana renklerden binlerce çeşit ara renk üretilebilmektedir.

Led ampüller, eski tip armut ampüllere veya tasarruflu flüoresan ampüllere göre daha avantajlıdır. Led ampüller daha düşük güç tüketerek aynı ışık miktarını verebilmektedir. Led ampüller diğer tip ampüllere göre daha uzun ömürlüdür. Ayrıca led ampüllerde ışığın rengini anlık olarak değiştirmek de mümkündür. Bu sebeplerden dolayı led ampüller diğer ampül çeşitleri yerine tercih edilebillir.

Genelde uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen rgb led ampüller kumanda üzerindeki 20-30 çeşit rengi verebilmektedir. RF kumanda sayesinde kumanda ile rahatça kontrol edilebilen rgb led ampüllerin kumanda mesafesi sınırlıdır. Genelde 10-15 metre kadar mesafeden ampül kontrol edilebilmektedir. Wifi akıllı led ampüllerde ise internete bağlı olunduğu sürece sınır yoktur. Wifi akıllı rgb led ampülü cep telefonunuz ile başka ülkede dahi olsanız kontrol edebilirsiniz.

Wifi rgb led ampüller kurulumu çok basittir. Normal ampul duyunun olduğu yere takılmaktadır. Rgb akıllı led ampul ilgili cep telefonu uygulaması indirilerek evin wifi ağına bağlanır ve bu sayede evde olmasanız bile ışık açılıp kapatılabilir. Android-Ios uygulaması sayesinde zaman ayarı yapılara haftanın belirli gün ve saatlerinde ışığın otomatik olarak açılması veya kapatılması sağlanabilir.

Wifi akıllı led ampül diğer akıllı ev ürünleriyle entegre olarak çalışabilir. Örneğin akıllı kapı sensörü ile beraber çalışması isteniyorsa uygulama üzerinden bu kolayca ayarlanabilir. Kapı sensörü kapının açıldığını algıladığında ışıkları otomatik olarak açar veya kapatır. Tüm akıllı ev ürünlerimizi incelemek için Akıllı Ev Ürünleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.