Otomasyon Nedir? Otomasyon Sistemleri Nelerdir?

Otomasyon adından da anlaşılacağı üzere otomatik işlem yapmak demektir. Teknolojinin gelişmesi ve ucuzlaması ile birlikte ilk olarak askeri alanda ve endüstriyel alanda otomasyon kullanımı artmıştır. İnsanların yaptığı işlemleri sistemlerin yapması sağlanarak hem iş gücünden kazanç sağlanmış hemde yapılan işlemler daha hatasız hale gelmiştir. Otomasyon projeleri tasarım ve bakım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Sanayi devriminden sonra hızla gelişen endüstri alanı otomasyonla beraber daha kısa sürede ve daha az insanla daha fazla ürün üretir hale gelmiştir. Otomasyona endüstriden örnek verecek olursak: tekstil fabrikasında bir uçtan ipliğin girip diğer uçta kumaşın çıkmasını sağlayan makinaların koordineli çalışmasını sağlayan elektrik – elektronik sistemler otomasyondur.

Endüstride otomasyonu sağlamak için günümüzde genelde PLC ve DCS gibi bilgisayara benzer cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların içindeki yazılıma o PLC nin yapacağı işlemler ve koşulların algoritması yüklenir ve sistemi otomatik olarak kontrol etmesi sağlanır.

Ev Otomasyonu ve Akıllı Ev

IoT nesnelerin interneti teknolojisinin gelişmesi ile birlikte evler akıllanmaya başlamıştır. Cep telefonu ve tabletler üzerinden evde olunmasa dahi evdeki tüm cihazlar uzaktan yönetilebilmektedir.

Örneğin yaz günü siz iş yerinizden çıkmadan evinizdeki klimayı uzaktan çalıştırarak ve sıcaklığını ayarlayarak eve geldiğinizde serin olmasını sağlayabilirsiniz. Sabah güneş doğduğunda perdelerin otomatik olarak açılmasını ve evdeki lambaların kapanmasını sağlayabilirsiniz. Arabanızla evinize yaklaştığınızda garaj kapınızın otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı telefon uygulaması ile hem evinizi yönetebilir hemde kameradan izleyebilirsiniz.

Bu ve benzeri işlemleri gerçekleştirmek için akıllı ev ürünlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Tüm akıllı ev ürünlerimiz tek bir uygulama ile yönetilebilmektedir. Tüm cihazları tek tek kullanabileceğiniz gibi bir birleri ile kordineli olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin akıllı kapı sensörü ile akıllı led ampülü kordineli kullanabilirsiniz. Böylece kapı sensörü kapının açıldığını algıladığında ışıkların otomatik açılması sağlanabilir.

Tüm akıllı cihazları zaman ayarlamalı olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin her hafta salı günleri saat 11de aydınlatmaların yanmasını saat 12’de sönmesini sağlayabilirsiniz. Ürünlerimizle ilgili bilgi almak veya teknik destek için canlı destek hattımızdan yazabilirsiniz.