Step motorlar ve çeşitleri

Step(adım) motorlar, isminden de anlaşılacağı üzere sargılarından birinin enerjilenmesi ile sadece bir adım hareket eden motorlardır. Adım motorlarının çalışması için, yüksek frekanslı kare dalga üreten bir sürücüye bağlanmalıdır.


Step motorların diğer motorlara göre üstün özellikleri vardır. Motorun bakımı kolay ve tasarım maliyeti ucuzdur. Dönmediği zaman mili kilitleme özelliği vardır. Adım motorlarının torkları yüksektir ve ısınma gibi olumsuzluklardan az etkilenirler. Adım motorları mikrodenetleyiciler ile kontrol edilebilir ve programlama yoluyla hızları kolayca ayarlanabilir. Adım motorları çalışırken hızı sabit kalır ve step motorların kullanım ömürleri uzundur.

Step motorlar basit, sağlam ve güvenilirdirler. Açık veya kapalı döngü kontrollü aktüatörler için çok uygundur. Step motorlar takım tezgahlarında, yazıcılarda, saatlerde vs. bulunabilir. Adım motorları robotik kollarda, torna tezgahlarında yazıcı ve tarayıcılarda, makine tezgahlarında ve endüstriyel ekipmanlarda sıklıkla kullanılır.

step motor


Adım motorlarının sabit mıknatıslı, hibrit, değişken relüktanslı çeşitleri bulunmakta ve sık kullanılmaktadır. Bunun yanında hidrolik ve lineer adım motorları da vardır.

Otomasyon projelerinizde teknik destek ve mühendislik hizmeti almak için iletişim sayfasından Uslu Smart Otomasyon ekibimize ulaşabilirsiniz. PLC, Scada, Rtu, HMI, DCS, MTU gibi otomasyon cihazları için teknik destek ve teklif alabilirsiniz.


Adım motorlarında çeşitli uyartım metotları bulunmaktadır. Bu metodlardan maksimum çıkış gücü, maksimum etki, maksimum tepki ve minimum giriş gücü özelliklerine göre seçim yapılabilir. Adım motorları için, sürücüler vasıtasıyla düzgün hız veya yüksek tork uyartım metodları kullanılabilir.