SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAŞAM TARZI İÇİN AKILLI EV TEKNOLOJİSİ

Sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaşamak, büyük bir özveri ve farkındalık gerektirir. Bu zihniyete sahip olduğunuzda, yaptığınız basit yaşam tarzı değişikliklerinin nasıl daha büyük bir etkiye sahip olabileceği şaşırtıcı. Şu anda nasıl yaşadığınızı incelemek ve enerji tüketiminizi ve atık üretiminizi azaltmak için çözümler bulmak, başlamak için yararlı bir yerdir. İyileştirebileceğiniz temel alanları belirledikten sonra, değişiklik yapma zamanı.

Yıllar içinde çevremizi kirleten zararlı etkileri hepimiz görmeye başladığımızda, birlikte bir değişiklik yapmamız gerektiğini öğreniyoruz. Hepimiz karbon ayak izimizi azaltmak için üzerimize düşeni yaptığımızda, gezegeni daha iyi bir yer haline getirmeye yardımcı olabiliriz.

Mevcut kaynakların ve teknolojinin, özellikle akıllı ev teknolojisinin kullanılmasıyla, bu ürünlerin bu süreci basitleştirmeye yardımcı olabileceği şaşırtıcı yollar bulabilirsiniz. Daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaşamak için akıllı ev teknolojisini kullanmanın birkaç yoluna göz atalım.

Akıllı Ev Teknolojisini Anlamak
Herhangi bir cihaz veya sistem satın almadan önce akıllı ev teknolojisinin ne olduğunu anlamak önemlidir. Akıllı ev teknolojisi, ev sahiplerinin günlük yaşamlarını basitleştirmelerine yardımcı olmak için kullanılabilecek ve temel insan görevlerini otomatikleştirmek ve çoğaltmak için genellikle ileri teknolojiyi kullanmak için kullanılabilecek bir dizi ürünü içerir. Basit bir kurulum ve bir evin internet sistemine bağlantı ile hızlı bir şekilde kurulabilir ve çalıştırılabilirler.

Akıllı ev cihazlarının piyasaya sürülmesinden bu yana popülerlikleri ve kullanımları önemli ölçüde arttı. Evlerin %69’unun halihazırda en az bir akıllı cihaza sahip olduğu tahmin ediliyor. Yeni teknolojiler ortaya çıkmaya devam ettikçe, bu sistemleri günlük hayatımıza dahil etmenin yeni yolları ile tanışacağız.

Akıllı Ev Teknolojisi Fiyatları
Akıllı ev sistemleri, yetenek ve fiyatlandırma açısından büyük farklılıklar gösterse de, kullanabileceğiniz birçok uygun fiyatlı cihaz ve finansman seçeneği vardır. İster basit bir cihazla başlamayı, ister eksiksiz bir akıllı ev revizyonu yapmayı tercih edin, size, evinize ve bütçenize uygun olanı seçebileceksiniz. Daha küçük projeler veya ilk cihazınızı satın almak için, satın almaya hazır olduğunuzda erişebileceğiniz bir tasarruf hesabına her hafta bir kenara para ayırmayı düşünün.

Akıllı Aydınlatma
Bugün düşük maliyetli bir etki yaratmanın bir yolunu arıyorsanız, normal akkor ampullerden akıllı ve verimli LED ampullere geçiş yapmak, enerji tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olabilir. LED ampuller, daha az enerji kullandıkları ve geleneksel ampullerden daha uzun süre dayandıkları için gezegen için daha iyidir, böylece zaman içindeki atık üretiminizi azaltır. Akıllı ışıklarla bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Evinizdeki aydınlatmayı kontrol etmek için bir mobil cihaz kullanmak, bir odadan çıkarken ışıkları kapatmayı bir daha asla unutmamanızı sağlar. Üstelik tek bir dokunuşla evdeki tüm ışıkları aynı anda kapatabilirsiniz.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, akıllı ev teknolojisini evinize dahil ederek yıl boyunca enerji faturalarınızda biriktireceğiniz potansiyel tasarruftur. Zamanla bu tasarruflar, ilk yatırımınızın bir kısmını veya tamamını karşılayacak kadar önemli olabilir.

Akıllı Prizler
Genellikle akıllı ışıklarla birlikte kullanılan akıllı prizler, evinizin akıllı kurulumuna harika bir katkı sağlayabilir. Akıllı prizler bir programa ayarlanabilir veya onlara takılı olabilecek herhangi bir şeyi açmak veya kapatmak için bir sesli komut kullanabilir. Bu prizler bir zamanlayıcıya ayarlandığında, uykuya dalarken TV izleyebilir, sabahları bir kahve makinesi çalıştırabilir veya elektrik israfı veya yangın riskleri endişesi olmadan saç düzleştiriciyi kapatabilirsiniz. Bunun gibi cihazlar yalnızca hayatınızı kolaylaştırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi sürdürülebilir yaşam sürenize uygun tutar.

Akıllı Termostatlar
Akıllı termostatlarla başlayalım. Bu cihazlar, doğası gereği nispeten basit olsalar da, cüzdanınız ve çevre için en büyük faydalardan birini sağlayabilir. Akıllı termostatlar, evinizin ihtiyaç duyduğu ısıtma ve soğutmayı kontrol etmeye yardımcı olur. Normal bir termostata benzer şekilde çalışırlar ancak daha fazla kontrol ve uzaktan erişim sunarlar. Bir mobil uygulama entegrasyonu ile evde olmadığınızda ısıtmayı veya klimayı kapatabilir ve hatta bazıları ne kadar enerji kullandığınızı görmenizi sağlar. Bu, ayrılırken ayarlamayı unutan aile üyeleriniz varsa veya eve giderken sıcaklığı artırmak istiyorsanız da harikadır.

Sürdürülebilirlik için Doğru Cihazları Seçmek
Artık akıllı ev teknolojisinin ne olduğunu ve maliyetlerinin ne olduğunu anladığınıza göre, daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı için hangi cihazların yatırıma değeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, çoğu yerel mağazalardan veya internet üzerinden erişilebilen çeşitli seçenekler mevcut.