Akıllı Priz Nasıl Çalışır?

Bu yazıdan önce ne olduğunu bilmiyorsanız Akıllı priz nedir? yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Akıllı priz wifi ile ev yada iş yerindeki internete bağlanarak cep telefonu, tablet veya bilgisayar üzerinden akıllı prize bağlı cihazın elektriğini açıp kapatır. Akıllı priz wifi veya bluethooth ile internete bağlandığı için akıllı priz ile aynı mekanda olunmasa dahi yönetmek mümkündür. Başka şehirde olsanız bile priz internet üzerinden aldığı açma kapatma komutlarını yerine getirir.

Akıllı Priz üzerinde bulunan tuş ile wifi bağlanma moduna alınır. Akıllı priz bağlanma modunda iken cep telefonunun onu görmesi için wifi sinyali yayar. Andorid veya ios uygulaması ile akıllı priz uygulama üzerinde bulunur ve evin internet ağına tanıtılır. Daha sonra internete bağlanan priz cep telefonundan gelen açma kapatma komutlarını içerisindeki röleye iletir ve açma kapama yapar. Uslu akıllı priz normal prizlerden farklı olarak içerisinde bulunan sensörler sayesinde gerilim, akım ve güç değerlerini de ölçer. İçerisindeki yazılım sayesinde voltaj, amper ve watt sınırlaması yapabilir. Sensörden gelen akım ve güç değerlerine göre tüketilen elektriğin parasal maliyetini hesaplayabilir.

Akıllı Priz İç Yapısı

Akıllı Priz

Akıllı prizler içerisinde bulunan elektronik kart ve işlemci sayesinde kullanıcının gönderdiği komutları gerçekleştirir. Priz içerisinde wifi veya bluethooth haberleşmesini sağlayan modül ve anten bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 220 volt elektriği açma kapamaya yarayan röle bulunmaktadır. Bu rölenin gücü ne kadar yüksek olursa akıllı prizin kontrol edeceği güç de o kadar yüksek olur. Örneğin 15A uslu akıllı priz içerisinde 15 ampere dayanıklı röle bulunmaktadır. Uslu priz gibi bazı marka prizlerde akım ve voltajı ölçmek için bazı sensörler de bulunmaktadır. Son olarak bazı akıllı prizler içerisinde çocukları korumak için çocuk kilidi bulunmaktadır.

Sitemizde bulunan yerli marka USLU akıllı prizi incelemenizi tavsiye ederiz. Akıllı prizler ile ilgili satış ve teknik bilgi almak için iletişim sayfasından veya canlı destek hattından bizlere ulaşabilirsiniz. Akıllı priz ve akıllı ev cihazları ile ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizdeki yazıları okumanızı tavsiye ederiz.