Cam Sigorta Yerine Tel

Yazıya başlamadan önce cam sigorta nedir isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Cam sigortalar belirli amper değerinde üretilirler. Bu amper değeri aşıldığı zaman cam sigorta içerisinde bulunan iletken tel erir ve yanar. Daha sonra cam sigorta iletim görevini yerine getiremez.

Cam sigortanın yandığı zaman elimizde aynı amper değerini sağlayan ve cam sigorta yuvasına sığacak büyüklükte bir yedek cam sigorta yoksa ne yapabiliriz? Teknik olarak sigorta yerine tel sarmak mümkündür fakat iş güvenliği ve ekipman güvenliği açısından çok risklidir. Bazı elektrikçiler geçici çözüm için cam sigorta içerisinde bulunan tel kalınlığında bir bakır tel sarmaktadır. Bu durumun teknik olarak mümkün olmasına rağmen neden böyle bir işlemin yapılmaması gerektiğini inceleyelim.

Cam Sigorta Yerine Tel Sarmanın Riskleri

Sarılan tel istenilen akım değerinden düşün bir dayanıma sahipse o telde yanacaktır. Sarılan tel yandığında yangın riski oluşabilir. Tam tersi durumda yani sarılan tel amper değeri istenilen değerden yüksek olduğu zaman eski cam sigortanın koruduğu cihaz yüksek bir akım çekerse cihazın arızalanma ve yanma riski oluşacaktır. Bir önceki cam sigortanın yandığı düşünülürse zaten mevcut sistemin yüksek akım çekiyor olması yüksek ihtimaldir.

Geçici çözüm olarak tel sarıldığı zaman bu tel daha sonra uygun bir cam sigorta ile değiştirilemezse saydığımız risklerin uzun vadede gerçekleşme olasılığı artacaktır. Son olarak en önemli risk insan sağlığıdır. Cam sigorta yerine tel sarıldığı zaman sarılan tel açıkta kalacağı için insan eli değdiğinde elektriğe çarpılma riski oluşur. Ayrıca sarılan tel yanıp yangın çıkardığı zaman yine insan için tehlike oluşturabilmektedir.

Elektrikçiler için tavsiyelerde bulunduğumuz diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Akıllı ev otomasyon ürünlerimizi incelemek için sitemize göz atabilirsiniz.