Ev Otomasyonu Nedir?

Ev otomasyonu, evinizin kontrol edilebilir hale getirmektedir. Bir evdeki kapı kilidinin, lambaların, prizlerin, fırının,  çamaşır ve bulaşık makinesinin, perdelerin vb. telefondan açılıp kapatılabilmesi veya internet üzerinden ayarlanabilmesi demektir.

Ev Otomasyonu Faydaları

İnternet kontrollüdür: Bir ev otomasyonu internete bağlı olması evin dünyanın her yerinden yönetilebilir olması anlamına gelmektedir. Örneğin işe gitmeden önce fırına koyduğunuz yemeği eve gelmeden önce internet üzerinden fırına pişir komutu göndererek siz daha eve gelmeden yemeğinizi pişirmeye başlayabilirsiniz. Veya farklı bir senaryoda Mersine tatile gittiğinizde evdeki ütüyü fişten çekip çekmediğinizi hatırlamıyorsanız bunu dert etmenize gerek kalmaz çünkü hemen ev otomasyonu (akıllı ev) telefon uygulamasına girerek ütünün bağlı olduğu prizin elektriğini kesebilirsiniz. Ev otomasyonu sistemlerinin olmazsa olmazlarından birisi internete bağlanabilir olmasıdır.

Tasarrufludur: Ev otomasyonu sistemleri size ne kadar enerji tükettiğinizi grafik halinde gösterir böylelikle enerji tüketiminizi planlayabilirsiniz. Akıllı bahçe sulama sisteminizi buharlaşmanın az olduğu akşam saatlerine ayarlayarak bahçenizdeki ağaçları ve çiçekleri daha ekonomik sulaya bilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz beyaz eşya ve lambaları zamanlayarak gereksiz kullanımların önüne geçebilirsiniz.

Güvenlidir: Siz evde yokken çocuğunuzun güvenliği için fırının elektriğini ve doğalgazını keserek çocuğunuz için güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz. Ev otomasyonu telefon uygulamasına bağlı olan kamera ile kapınızın önünde bir hareket algılandığında size anında bildirim gönderilir ve kamera görüntüsü telefonunuza aktarılır. Siz evde yokken çocuğunuz okuldan geldiğinde kapı anahtarı olmasa dahi siz telefonunuzdan akıllı kapı kilidinizi şifresini girerek açarsınız ve çocuğunuz eve girebilir.

Zamanlanabilir: Akıllı telefon uygulamasından evdeki ve bahçedeki istediğiniz lambalar akşam 20:00 dan sonra açılacak ve evdeki perdeler kapanacak şekilde zamanlanabilir. Gündoğumu için ise sabah 06:00 da güneş aydınlandıktan sonra evdeki ve bahçedeki istediğiniz lambalar sönecek ve perdeler açılacak şekilde zamanlayıp bu işlemi hergün veya haftanın belirli günlerinde yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu zamanlama işlemi sadece lambalar için değil tüm elektrikli aletleriniz için yapılabilir.