PLC Markaları

En iyi 20 PLC üreticisi

PLC projeleriniz ve PLC yardım, bakım işleriniz için İletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 1. Siemens

Bazıları tarafından PLC’lerde açık lider olarak tahmin edilen Siemens, inandığınız rapora bağlı olarak yaklaşık yüzde 30 ila 40 pazar payına sahiptir.

Yaklaşık 124 milyar dolarlık piyasa değeri ve yılda 60 milyar dolarlık geliriyle Avrupa’nın en büyük mühendislik şirketi olan Alman devi Siemens, SIMATIC serisinin “her uygulama için” bir kontrolöre sahip olduğunu söylüyor.

 1. Rockwell Otomasyonu / Allen Bradley

Rockwell Automation, 1985’te Allen Bradley’i yaklaşık 1,6 milyar dolara satın aldı.

Aslında, iki Amerikan firması her zaman bir şekilde iç içe geçmiştir ve şu anda birleşik bir birim olarak dünyanın en büyük endüstriyel otomasyon şirketlerinden biri olma yolculuğunda aynı yolu izlemiştir.

PLC teklifleri, büyükten küçücük “nano” sistemlere kadar çeşitlilik gösterir. Piyasa değeri 25 milyar dolar ve yıllık geliri 7 milyar dolar civarında.

 1. Mitsubishi Elektrik

Yaklaşık 28 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile Mitsubishi Electric, 350.000 çalışanıyla devasa bir holding olan Mitsubishi Group’un en büyük iş birimlerinden biridir.

2017’de Mitsubishi Electric’in yıllık geliri 37 milyar dolardı, bu açıkça şu anki piyasa değerinden daha fazla bir miktar.

Bununla birlikte, tartışmasız en geniş ürün yelpazesine sahip en büyük PLC üreticilerinden biridir ve Japonya merkezi, hızlı büyümenin tahmin edildiği bir bölgededir.

 1. Schneider Elektrik

Muhtemelen endüstriyel sektör dışında bu listedeki diğerleri kadar iyi tanınmayan Schneider Electric, kısmen kayda değer herhangi bir tüketici ürününe sahip olmamasına rağmen yine de lider bir PLC sağlayıcısıdır.

Schneider Electric markalarından Modicon’un ABD’deki ilk PLC’yi 1968’de ürettiğine inanılıyor. Ardından, bir dizi birleşme ve satın alma yoluyla 1999’da Schneider Electric ortaya çıktı.

Bugün, bir Fransız şirketi olan Schneider Electric, 135.000 kişiyi istihdam ediyor, yaklaşık 55 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve yıllık 27 milyar Euro’dan fazla gelir üretiyor.

 1. ABB

İsviçreli-İsveçli sanayi devi, son yıllarda, en azından birçok yeni ürünü piyasaya sürme becerisi açısından, olağanüstü bir başarı elde etti – “dünyanın ilk gerçek işbirlikçi robotu” olarak tanımladığı iki kollu YuMi’den, Endüstriyel nesnelerin interneti platformuna, Ability geniş bir yelpazeye sahip.

Ve 50 milyar dolarlık piyasa değeri, 28 milyar dolarlık yıllık geliri ve 144.000 çalışanı, tarzın arkasında çok fazla madde olduğunu gösteriyor.

ABB aynı zamanda dünyanın en büyük endüstriyel robot üreticilerinden biridir, dolayısıyla geniş bir PLC yelpazesine sahiptir.

 1. Honeywell Süreci

Honeywell Process, bir şekilde 1906’da başlayan Honeywell International’ın iş birimlerinden biridir.

Merkezi ABD’de bulunan ana şirketin 114.000 çalışanı, yıllık yaklaşık 42 milyar dolarlık geliri ve 103 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri var.

Honeywell kendisini son teknoloji bir bilgisayar şirketi olarak görüyor ve şu anda kuantum hesaplama alanında Google ve IBM ile rekabet ediyor.

Honeywell Process’in şu anda sunduğu PLC’ler ControlEdge ürün yelpazesi içinde yer alıyor; bu, şirketin bulut bilişim yerine uç bilişime öncelik verdiğini öne süren bir isimdir; bu, endüstriyel şirketlere güvence verebilecek bir etkendir.

 1. Omron

Bu Japon şirketi genellikle tek seferde yüzlerce ürünü piyasaya sürüyor ve endüstriyel robotlar ve sensörler de dahil olmak üzere oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olmasına rağmen PLC’lerde bir nevi uzman.

Omron’un PLC serisi, mikro ve modüler versiyonları içerir ve hepsi söylendiği gibi, muhtemelen en fazla sayıda bağımsız cihaza sahiptir.

1933 yılında kurulan şirket, yaklaşık 40.000 kişiyi istihdam ediyor ve yaklaşık 14 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 8 milyar dolardan fazla yıllık gelire sahip.

 1. Hitachi Endüstriyel Ekipman Sistemleri

Hepimizin omzumuzda müzik aletlerini taşıdığımız, Fight the Power’ı çok yüksek sesle çaldığımız, ara sıra biraz break dansı yapmak için bıraktığımız günlerde Hitachi dünyaca ünlüydü.

Ancak bu günlerde Hitachi, akıllı televizyonlarda hala güzel bir çizgide olmasına rağmen, kendisini birçok gelişmiş bilgisayar teknolojisi geliştirdiği endüstriyel sektörle sınırlandırıyor. PLC’leri, genel amaçlı olanlardan tesis mühendisliği için tasarlanmış daha özel, ultra hızlı versiyonlara kadar çeşitlilik gösterir.

Halen 36 milyar dolarlık piyasa değeri olan bir dev olan Hitachi, 300.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve yılda yaklaşık 90 milyar dolarlık gelir elde ediyor.

 1. IDEC

Bu listedeki bazı küresel devlerle karşılaştırıldığında, IDEC 523 milyon dolarlık piyasa değeri ve yaklaşık 500 milyon dolarlık yıllık geliri olan küçük bir şirkettir.

Japon PLC uzmanı, ağ oluşturma yöntemi olarak Ethernet’in güçlü bir destekçisidir ve cihazlarına geleneksel tarayıcılar aracılığıyla erişilebilir.

Bu, IDEC müşterilerinin birçoğunun onu makinelerin uzaktan izlenmesi için kullandığı ve MicroSmart Pentra PLC’sinin durumu gerçek zamanlı olarak izlemelerine, e-posta uyarıları almalarına ve kendi web sayfalarını özelleştirmelerine olanak tanıdığı anlamına gelir.

 1. B&R Endüstriyel Otomasyon

1979 yılında kurulan bu nispeten genç Avusturyalı şirket, son sayımda 68 ülkede 190 ofisi ile tarihi boyunca çok başarılı bir şekilde faaliyet göstermektedir.

2016 yılı için yıllık geliri 620 milyon € ve çalışan sayısı 3.000 olarak gerçekleşti. Bunlar, bağımsız bir şirket olarak B&R Industrial Automation için mevcut olan son rakamlardır çünkü ABB, şirketi ertesi yıl açıklanmayan bir bedel karşılığında satın almıştır.

B&R, I/O “dilim” sistem tasarımı ve “merkezi olmayan makine ve sistem konseptleri için en yüksek özgürlük derecesi” gibi benzersiz özelliklere sahip olduğunu söylediği PLC’ler de dahil olmak üzere çok çeşitli endüstriyel otomasyon ürünleri sunmaktadır.

 1. Bosch Rexroth

Bosch, çamaşır makineleri, buzdolapları ve benzeri ev aletlerinin dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri olduğu için muhtemelen bu listedeki en ünlü isimdir.

Bosch’un otomasyon teknolojisi iş birimi 2001 yılında Mannesmann Rexroth ile birleşti. Böylece 33.000’den fazla çalışanı olan ve yıllık 5.5 milyar Euro civarında geliri olan Bosch Rexroth ortaya çıktı.

PLC serisi, modüler seçeneklere sahip Windows tabanlı, IoT özellikli sistemleri içerir ve otomasyon veriyolu Sercos ile Ethernet tabanlı gerçek zamanlı iletişim ve senkronize hareket kontrol işlevselliği gibi özelliklere sahiptir.

 1. Koyo Elektronik Endüstrileri

1955 yılında kurulan bu Japon şirketi, radyo üretmeye başladı ve şimdi PLC’ler ve diğer elektronik kontrol cihazları gibi endüstriyel otomasyon teknolojisinin yanı sıra görüntüleme ve otomotiv sistemleri konusunda uzmanlaşmıştır.

Direct Logic PLC markası, Kostac PLC gibi diğer markaların yanında yer alır ve pazar için nispeten geniş bir ürün yelpazesi oluşturur.

Ana şirketi JTEKT’nin piyasa değeri 2,7 milyar dolar civarında. JTEKT ise Toyota’ya ait.

 1. Delta

Endüstriyel robotlardan akıllı binalara kadar uzanan bu Tayvanlı şirketin faaliyetlerinin genişliği oldukça etkileyicidir ve çoğu düzgün çalışması için PLC’lere ihtiyaç duyar.

Çeşitli faaliyetleriyle tutarlı olarak sunduğu PLC’ler çok ve çeşitlidir ve modüler sistemlerin yanı sıra “çalışırken değiştirilebilen”, yani tüm operasyonu durdurmadan değiştirilebilecekleri anlamına gelir.

Şu anda piyasa değeri 16 milyar dolardan fazladır ve yıllık yaklaşık 9 milyar dolar gelir elde eden 83.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir.

 1. Eaton

Sanayi sektörünün saygın isimlerinden biri olan Eaton, 1911 yılında kuruldu. Bugün 100.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve yıllık 21 milyar dolar civarında geliri var. Piyasa değeri şu anda neredeyse 37 milyar dolar.

Eaton’ın iş birimleri, havacılık, otomotiv ve tabii ki belki de en iyi hidrolik, debriyaj ve şanzıman sistemleriyle tanındığı sanayi sektörünü kapsar.

Eaton, PLC’leri, Easy PLC serisi ve XC ve XN cihazlarının modüler yetenekleri ile kullanıcı dostu olmayı vurgular.

 1. Keyence

Bir başka Japon endüstriyel otomasyon uzmanı olan Keyence, hepsi aynı sektörde sensörler ve lazerlerden mikrometrelere ve mikroskoplara kadar ürünler tedarik eden 16 kuruluşun bir karışımıdır.

PLC segmentinde şirket, KV serisinde kompakt ve modüler tipler sunmaktadır.

Şirketin yaklaşık 6.600 çalışanı, yaklaşık 5 milyar dolarlık yıllık geliri ve 100 milyon doların üzerinde bir piyasa değeri var.

 1. LS Electric

LS Electric, Güney Koreli holding LG Electronics’in yan ürünü. Yaklaşık 3.500 çalışanı ve yıllık yaklaşık 2 milyar dolarlık satış geliri var. Piyasa değeri yaklaşık 1.4 milyar dolar.

Şirket, muhtemelen en büyük müşterisi LG Electronics olmak üzere geniş bir PLC yelpazesi sunmaktadır. Ürün yelpazesi arasında özel bir hareket ve konumlandırma modülü bulunmaktadır.

 1. Panasonic

Panasonic eskiden çok büyük bir tüketici elektroniği şirketiydi, ancak masaüstü ve mobil bilgi işlem çağında bu kadar öne çıkamadı.

TV’lerde hala güzel bir çizgiye sahip ve giriş seviyesi, kompakt cihazlardan yüksek güçlü modüler ve ölçeklenebilir versiyonlara kadar geniş bir PLC yelpazesi sunduğu endüstriyel sektörde güçlü bir varlığa sahip.

Şirket, yıllık 75 milyar dolarlık gelir elde eden 270.000 kişiyi istihdam ediyor. Piyasa değeri 23 milyar doları aşıyor.

 1. Phoenix Contact

Alman yurttaş şirketleri ile karşılaştırıldığında, Phoenix Contact yaklaşık 16.000 kişiyi istihdam eden küçük bir şirkettir. Ancak bu nispeten az sayıda çalışan, yılda yaklaşık 2,3 milyar Euro’luk devasa bir gelir sağlıyor.

Sanayi sektöründeki birçok Alman şirketi özel şirketlere ait ve Phoenix Contact bunlardan biri olabilir, çünkü herhangi bir borsada listelerini bulamıyoruz.

Ürün yelpazesi, boyutu dikkate alındığında oldukça çeşitli ve kapsamlıdır ve bazıları altyapı oluşturmak için özelleşmiş, diğerleri geleneksel ve biri endüstriyel otomasyon işlemleri için tasarlanmış PLCnext Control olarak adlandırılan farklı tipte PLC’ler sunar.

 1. Pilz

Nispeten küçük, hatta çok küçük bir Alman şirketi olan Pilz, PLC’leri içeren endüstriyel kontrol sistemlerinde uzmanlaşmıştır.

2.300 kişiyi istihdam ediyor ve bölgede yaklaşık 40 bağlı şirket aracılığıyla 340 milyon € yıllık gelir elde ediyor.

Borsalarda bulamadığımız için özel olarak tutulabilecek başka bir şirket olan Pilz, “birbirine bağlı, karmaşık tesisler” için estetik açıdan hoş bir dizi “PSSuniversal” PLC sunuyor.

 1. WAGO Kontakttechnik

Yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık satışla, görünüşe göre özel olarak tutulan bu Alman şirketi, 8.500’de nispeten az sayıda çalışanı olsa bile PLC pazarında bir tür dev.

Şirket, farklı alanlarda bir dizi yenilikçi teknoloji geliştirdi ve PLC’leri kesinlikle diğer şirketler tarafından sunulanlardan farklı görünüyor.

WAGO’nun sunduğu PLC’ler, “aşırı ortamlarda maksimum performans” için tasarlanmış olarak tanımlandıkları için üst düzey müşteriler olma eğilimindedir.

 1. Yokogawa Elektrik

Elektrik mühendisliği ve yazılımında uzmanlaşmış oldukça büyük bir başka Japon sanayi şirketi olan Yokogawa Electric, yaklaşık 4,3 milyar dolarlık bir piyasa değeri üretmek için yıllık 3,7 milyar dolar gelir üreten 18.000 kişiyi istihdam ediyor.

İlginç bir şekilde, “ultra yüksek hızlı” ve “kararlı” olarak tanımlanan FA-M3 serisi olan yalnızca bir PLC tipine sahip görünüyor.

 1. Toshiba

Masaüstü ve mobil bilgisayar pazarına ayak uyduramayan başka bir Japon şirketi olmasına rağmen, hala bilinen bir isim olan Toshiba, yine de endüstriyel sektöre robotik dahil olmak üzere çok çeşitli teknolojiler sağlıyor.

Toshiba, esas olarak mikro segmentte PLC’ler sunuyor, ancak büyük proses ve otomasyon sistemlerine basit dizi kontrolü yapabildiklerini söylüyor.

1939’da kurulan şirket şu anda 140.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve yıllık 35 milyar dolar gelir elde ediyor ve 15 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.