Bir Lambayı İki Anahtar ile Kontrol Etmek – VAVİYEN

Vaviyen anahtar, bir lambayı veya bir grup lambayı (alıcıyı) iki ayrı yerden aynı zamanda veya farklı zamanlarda yakıp söndüren anahtar çeşididir. DC veya AC elektrik kaynağı ile beslenen elektrik yükünü aynı anda farklı yerlerden kontrol edebilenortak kutup ucu ile bağlantılı kontak uçlarından oluşan elektrik anahtarı çeşididir.

Vavien anahtarın görevi ters devre yapmaktadır ters devre ile iki anahtardan bir lambayı dilediğiniz gibi yönetebilir bir anahtar yaktığınız lambayı diğerinden kapatabilir tekrar yakabilirsiniz.

Vaviyen anahtarlar, genellikle aydınlatma armatürlerinin kontrol edilmesi için ev, ofis, alışveriş merkezleri, iş merkezleri gibi uzun bir koridor, merdiven aydınlatması veya bina içerisinde farklı çıkışları olan bağlantılı bölümlerdeki aydınlatma armatürlerinin, farklı yerlerden kontrol edilmesi amacıyla kullanılırlar.

Vaviyen Anahtar Nedir, Nasıl Çalışır? - Aydınlatma Portalı

Vaviyen, bir yükü kontrol ediyorsa tek kutup iki kontaklı, iki yükü kontrol ediyorsa iki kutup dört kontaklı olarak çoğullanarak üretilirler.

Elektrik anahtarlama devrelerinde elektriksel güvenliğin sağlanması için elektrik fazının yani canlı ucun anahtarlanması gerekmektedir.

Bu uygulamada mevcut dimmere bir vavien anahtar bağlanır. Dimmer ile açma-kapama ve aydınlatma seviyesi kontrol edilirken dimmere bağlı Vavien anahtar ile de aynı aydınlatma üzerinde açma-kapama yapılabilir. Bu sistem bir vavien mantığı ile çalıştığı için vavien dimmer olarak adlandırılır.

Birinci vaviyen anahtarın ortak ucuna elektrik sigortası üzerinden faz girilir. Çıkış kontakları ise ikinci vaviyen anahtarın çıkış kontaklarına bağlanılır.

İkinci vaviyenin ortak ucu lambanın faz beslemesine girilir. Lambanın nötr girişi ise doğrudan şebeke nötr hattına bağlanarak devre tamamlanır.

Böylece istenilen yerdeki vaviyen anahtar kullanılarak elektrik yükü açılıp kapatılabilir.