Voltaj Nedir? Akım Nedir?

Voltaj ve akım terimleri ⚡️ elektriksel terimlerdir. Bir elektrik hattındaki gerilimi veya geçen akımı ifade ederken kullanılır.

Voltaj

Voltaj yada volt terimi İngilizce bir terimdir ve gerilimi ifade eder. Örneğin evlerde kullanılan elektriğin voltajı 220volt AC dir. Cep telefonlarını şarj eden usb nin gerilimi ise 5 volt DC dir. Ac ve Dc gerilimlerin ne anlama geldiğini uslu blogdan öğrenebilirsiniz. Araba aküleri 12 volt DC elektrik vermektedir.

Akım

Akım ise amperle ifade edilir ve elektrik hattından geçen elektrik miktarını belirtmekte kullanılır. Sabit watt değerinde voltaj ve akım ters orantılıdır. Örneğin cep telefonu şarj cihazları 1 amper gibi bir akım üretmektedirler. Evlerde kullanılan çamaşır makinesi gibi cihazlar yüksek akım çekmektedir. Akım ve gerilimin çarpımı gücü verdiği için akım ve gerilim ne kadar yüksekse güçte o kadar yüksektir.

Voltaj ve akımın çarpımı watt değerini vermektedir. Elektriksel güç terimi olan watt nedir? Yazımızı okuyarak watt terimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ev elektriğinde voltaj 220 volt AC sabitken kullanılan cihaza göre akım değeri değişir. Voltaj sabitken akım değiştikçe watt güç değeri de değişir.

Elektrikli cihazlarınızı cep telefonu üzerinden akıllı priz ile uzaktan çalıştırabilirsiniz. Uslu akıllı prizler üzerine bağlanan cihazın aynı zamanda ne kadar voltaj ve akımda olduğunu ve tükettiği gücü cep telofunu uygulaması üzerinden göstermektedir. Akıllı ev cihazları ile iglili bilgi almak için canlı destek hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Voltaj ve akımı ölçmek için avometre, multimetre gibi elektrik ölçü aletleri kullanılmaktadır. Akım ölçerken devreye seri ölçüm yapılırken, gerilim yani voltaj ölçerken devreye paralel ölçüm yapılır. Ölçümde yapılan hata sonrası ölçü aleti yanabilir (sigorta – kısa devre) bu yüzden dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca elektrik bilgisi olmayanların akım ve voltaj ölçmesi insan sağlığı açısından da tehlike oluşturabilir.

Elektrikçilerin dikkat etmesi gereken 10 kural yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Elektrik işi yaparken iş güvenliği kurallarına uymak hayat kurtarıcı bir önlemdir. Ürünlerimiz ile ilgili bilgi almak için bizlere canlı destek hattından ulaşabilirsiniz.

Paylaş: