Ev Elektriği Kaç WATT? Kaç Volt ve Amper?

Evlerde kullandığımız elektrik Türkiye standartlarına göre 220 volt 50 hertz dir. Tüm illere şalt sahalarından dağıtılan elektrik şehirlerde ve mahallelerde bulunan trafolar yardımıyla 220 volt olacak şekilde ayarlanır. Volt terimi gerilimi ifade eder ve evde kullanılan yük ne olursa olsun 220 volt sabit olması sağlanır.

Evlerde kullanılan elektrik akımı evde bulunan cihaz sayısına ve cihazların gücüne göre değişmektedir. Örneğin evdeki hiç bir elektrikli alet çalışmıyorsa akım sıfırdır. Evde sadece buz dolabı çalışıyorsa akım 1 amper civarı olacaktır. Kısacası Voltaj sabitken akım kullanılan cihazlara göre değişir.

Ev elektriğinin kaç watt olduğunu bilmek için öncelikle watt nedir onu açıklayalım. Watt terimi güç demektir ve watt ı bulmak için voltaj ile akımı çarpmak gerekmektedir. Voltaj ev elektriğinde sabi 220 volt AC iken akım kullanılan elektrikli alete göre değiştiği için watt da kullanılan elektrikli alete göre değişir.

Özet olarak ev elektriği voltajı sabit 220 volt iken akım ve watt anki çalışan buzdolabı, aydınlatma, çamaşır makinesine göre değişkenlik gösterir. Hangi elektrikli aletin ne kadar güç tükettiğini öğrenmek için sitemizde arama yapabilirsiniz.

Akıllı Priz ve Akıllı Ev Cihazları

Evdeki herhangi elektrikli cihazınızı cep telefonu ile uzaktan çalıştırmak veya o cihazın ne kadar güç tükettiğini ölçmek için akıllı priz kullanabilirsiniz. Uslu wifi akıllı priz ile zaman ayarı yaparak akıllı prize bağlı cihazın istediğiniz saatte çalışmasını veya durmasını sağlayabilirsiniz.

Akıllı ev ürünlerimiz ile hemen hemen evinizi komple telefondan yönetilebilir hale getirebilirsiniz. Akıllı termostat ile kombinizi, akıllı klima-tv kontrol cihazı ile klima ve tv nizi. Akıllı lamba anahtarı ile aydınlatmalarınızı telefonunuz üzerinden kontrol etmeniz mümkündür.

Akıllı ev ürünlerimiz ile satış ve teknik bilgi almak için canlı destek hattımızdan yardım alabilirsiniz.