Duman Sensörü Nedir?

Duman dedektörü ne demek? Duman sensöleri adından da anlaşılacağı gibi duman algıladığı zaman uyarı veren sensör türüdür. Çeşitli türde duman sensörleri olsada hemen hemen hepsi yangın önleme sistemi olarak kullanılmaktadır.

Duman dedektörleri çoğu zaman yangın algılama sistemi ile beraber çalışsada günümüzde akıllı sistemlerin gelişmesiyle tek başlarına da kullanılabilen sensörler bulunmaktadır. Uslu smart akıllı duman dedektörü kablosuz şekilde montaj edilebilir ve wifi ile internete bağlanarak duman gördüğü zaman telefona uyarı gönderebilir. Wifi duman sensörü ek hiç bir cihaza ihtiyaç duymamaktadır. Akıllı sensörü diğer akıllı cihazlara telefon üzerinden bağlayarak kullanabilirsiniz. Örneğin akıllı siren ile birlikte kullandığınız zaman duman algılandığında sirenin yüksek sesli alarm vermesini ayarlayabilirsiniz. Aynı şekilde diğer akıllı ev cihazları ile uyumlu olarak duman algılandığında elektriğin akıllı priz veya röle yardımıyla otomatik kapatılmasını veya akıllı vana yardımıyla doğal gazın kesilmisini sağlayabilirsiniz. Akıllı duman dedektörleri pil ilw çalıştığı için kabloya ihtiyaç duymazlar. Uzun süre boyunca dayanan pil yapısıyla ve düşük güç tüketimiyle akıllı duman dedektörleri kullanımı ve bakımı çok kolay hale gelmektedir.

Duman sensörü ne işe yarar? Duman sensörü ev veya iş yerlerinde herhangi bir alev sonucu oluşan dumanı yangın büyümeden tespit eder ve sizi uyararak ve gerekli önlemleri otomatik alarak binayı ve canlıları tehlikeden korumanıza yardım eder.

Akıllı duman sensörü siz evde olmasanız bile duman algıladığı zaman telefonunuza bildirim gönderebilir. İnternet üzerinden çalışan bu sistemle başka ülkede bile olsanız kolayca evinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Yangın algılama ve duman dedektörleri ile ilgili bilgi almak için iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz. Akıllı ev cihazlarımızı incelemek için anasayfayı ziyaret edebilirsiniz. Bu konuyla iligli soru ve yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum kısmından bize iletmenizi rica ederiz.