Yardımcı Kontak Nedir?

Yardımcı kontak genelde kontaktörlerde kullanılan bir elektriksel terimdir. Kontaktör ile ilgili bilginiz yoksa öncelikle kontaktör nedir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Otomasyon projeleri tasarım ve bakım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Yardımcı kontak terimi kontaktörler üzerinde bulunan NO, NC diye yazıyla belirtilen bağlantı noktalarına verilen isimdir. Örneğin bir kontaktör çektiği zaman NO ucundan yani normalde açık olan kontak ucundan sinyal verir. Aynı şekilde kontaktör tetiklemeyi durdurduğunda NC ucundan yani normalde kapalı kontağından bilgi verir. NO ve NC kontakları birbirinin tersidir.

Yardımcı kontakların amacı kontaktörün o an çekili olup olmadığı bilgisini kullanmaktır. Örneğin PLC den kontaktöre tetikleme komutu gittiğinde kontaktör bu komutu yerine getirip getirmediğini anlamak için yardımcı kontaklardan geri dönüş bilgisi alınabilir. Veya başka bir örnek verecek olursak sırayla çalışması istenen kontaktörler varsa kontaktörlerin yardımcı kontaklarını diğerlerinin tetikleme girişine verilerek sıralı çalıştırılabilir. İlk kontaktör çektiği zaman NO ucundan sinyal vererek ikinci kontaktörü çektirmesi sağlanabilir.

Kontaktör çekmesi demek kontaktörün tetiklenmesi ve uçlarından elektrik çıkışını sağlaması demektir.

Yardımcı kontaklar sadece kontaktörlerde bulunmazlar. Bazı termik manyetik şalterlerde bazı röle tiplerinde ve otomasyonda kullanılan çeşitli ürünlerde yardımcı kontaklar bulunabilir. Özetleyecek olursak yardımcı kontağı bulunan bir elektrik ürününün o an çalışır durumda olup olmadığını anlamak için yardımcı kontaklar kullanılır.

3 faz cihazları akıllı röleler ile cep telefonu üzerinden uzaktan kontrol etmek mümkündür. Akıllı ev ürünlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.